Za nami 6. edycja “Biegu o Uśmiech Dziecka”

9 września, 2022

Za nami 6. edycja “Biegu o Uśmiech Dziecka”

Po przerwie spowodowanej pandemią powróciła kolejna doroczna akcja Children’s Smile Foundation. Charytatywny “Bieg po Uśmiech Dziecka” odbył się w sobotę, 10 września, i miał miejsce w Highland Park na pograniczu Queensu i Brooklynu.

“Teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej takie działania są potrzebne dla naszych społeczności, które ogromnie ucierpiały przez te trudne lata. Wspólna sprawa, jaką jest pomoc potrzebującym dzieciom, to wspaniały sposób na łączenie ludzi, dodawanie im otuchy i dawanie poczucia sprawczości” – napisał konsul generalny Adrian Kubicki w piśmie, które zostało odczytane podczas rozpoczęcia sportowej imprezy.

List zaprezentował konsul Jan Końsko, który wraz z konsulem Wawrzynem Warkockiem reprezentował Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku sprawujący honorowy patronat nad 6. edycją “Biegu o Uśmiech Dziecka”. Jego współorganizatorem tradycyjnie było stowarzyszenie Polska Running Team. Uczestników charytatywnej akcji przywitał Mariusz Śniarowski, prezes Children’s Smile Foundation. Głos zabrał także Paweł Myśliwiec, prezes Polska Running Team, który zaprezentował krótki instruktaż związany z zasadami biegu. Z kolei ks. Grzegorz Markulak proboszcz parafii św. Stanisława Kostki z Greenpointu i zarazem kapelan Children’s Smile Foundation udzielił wszystkim specjalnego błogosławieństwa. “Biegnijcie i dobiegnijcie” – dodał na zakończenie kapłan… i pobiegli. Dzieci w wieku do 12 lat miały do pokonania 1000 metrów, natomiast pozostali zawodnicy trasę wynoszącą 5 kilometrów.

Najszybszym biegaczem okazał się 16-letni Oliver Dołęga, który ten dystans przebiegł w ciągu 18 minut i niespełna 23 sekund (18:22:50). Wśród mężczyzn drugi był Zbigniew Szczerba a trzeci Andrzej Siciarz. Z kolei najszybszą kobietą okazała się Anna Grodzki (25:03:20), druga była Urszula Musik, a trzecia Julia Czech.

Najszybsi biegacze wraz z organizatorami i konsulem. Od lewej: prezes Polska Running Team Paweł Myśliwiec, konsul Jan Końsko, Andrzej Siciarz (miejsce 3), Oliver Dołęga (miejsce 1), prezes Children’s Smile Foundation Mariusz Śniarowski (z tyłu), Zbigniew Szczerba (miejsce 2) i Christian Kowalczuk (miejsce 4).

Wśród chłopców – na odcinku 1 kilometra – najszybciej finiszował Mikołaj Paparoussopoulos, tuż za nim był Alec Krakowkski, a miejsce trzecie zajął Alex Ryndak. Natomiast wśród dziewczynek najlepsza okazała się Carolina Wolski, druga była Lena Olk, a trzecia Amelia Tyszuk.

Najlepsi biegacze wśród dzieci do lat 12 wraz z Małgorzatą Leniartek (z tyłu po prawej stronie), menedżerką oddziału PSFCU na Maspeth. Od lewej: Carolina Wolski (miejsce 1), Lena Olk (miejsce 2), Alec Krakowski (miejsce 2), Mikołaj Paparoussopoulos (miejsce 1), Amelia Tyszuk (miejsce 3) i Alex Ryndak (miejsce 3)

Na mecie na zwycięzców czekały medale i trofea, a dzieci dodatkowo dostały medale uczestnictwa w 6. edycji “Biegu o Uśmiech Dziecka”. Wszyscy zawodnicy otrzymali także okolicznościowe koszulki. Medale wręczyli prezesi Children’s Smile Foundation oraz Polska Running Team – Mariusz Śniarowski i Paweł Myśliwiec – a trofea konsul Jan Końsko. Były również prezenty ufundowane przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową, które wręczyła menedżerka oddziału z Maspeth Małgorzata Leniartek. Na wszystkich czekał też słodki poczęstunek przygotowany przez Syrena Bakery.

W sportowej imprezie wzięło udział około 120 osób z czego w biegu – włącznie z dziećmi – uczestniczyło ponad 60 biegaczy. Wszyscy mieli wyśmienite humory i uśmiech na twarzach w związku z tym, że po prawie trzech latach wielu biegaczy znów mogło się spotkać i stanąć do sportowej rywalizacji.

Poprzedni “Bieg o Uśmiech Dziecka” odbył się pod koniec września 2019 roku ponieważ obostrzenia związane z Covidem-19 uniemożliwiły jego organizację w ostatnich dwóch latach.

“Cieszę się bardzo, że ta szlachetna inicjatywa znów powróciła po przerwie spowodowanej pandemią i mam nadzieję, że w przyszłości ten bieg będzie się odbywał bez zakłóceń i o stałej porze. Gratuluję wszystkim uczestnikom i cieszę się, że frekwencja dopisała, oraz że w biegu wzięło udział dużo dzieci i młodzieży. Gratuluję organizatorom tego wydarzenia ponieważ spełniło ono swoje zadanie. Myślę, że wszyscy byli zadowoleni z powodu wyśmienitej atmosfery, która towarzyszyła uczestnikom. Dlatego też osobiście z przyjemnością wrócę tu za rok i wezmę udział w charakterze biegacza” – zapewnił konsul Jan Końsko.

Dodał, że bardzo kibicował swojemu koledze z Konsulatu Generalnego RP Wawrzynowi Warkockiemu, który już w tym roku stanął w szranki z pozostałymi zawodnikami. Mimo braku wcześniejszego przygotowania osiągnął bardzo dobry wynik i wśród mężczyzn zajął 6 miejsce, a w ogólnej klasyfikacji znalazł się na pozycji 8.

“Staraliśmy się, żeby Konsulat Generalny zaznaczył tutaj swoją obecność zarówno od strony reprezentacyjnej jak i czynnej. Dlatego wziąłem udział w biegu, mimo że właściwie od kilku lat nie biegałem. Bardzo się cieszę, że miałem okazję skorzystać z takiej możliwości za co serdecznie dziękuję organizatorom i czekam z niecierpliwością na kolejny bieg za rok” – zaznaczył konsul Wawrzyn Warkocki.

Zadowolony był także Paweł Myśliwiec. “Pogoda dopisała, frekwencja również, a poza tym była świetna atmosfera więc impreza była bardzo udana. Myślę, że na pewno jest duży potencjał w tym biegu i śmiało można go rozwinąć. Uważam, że ta akcja spełniła swoje zadanie ponieważ przyciągnęła zarówno dużo dzieci, młodzieży oraz osób starszych, którzy nie bali się pobiec wraz z członkami naszej grupy. Cieszę się, że wszyscy walczyli do końca co pokazuje, że bieganie staje się coraz bardziej popularne. To świadczy o tym, że właśnie jest duży potencjał w tej imprezie i na pewno w przyszłości można ją jeszcze bardziej rozwinąć” – podkreślił prezes Polska Running Team.

Natomiast Mariusz Śniarowski przekazał podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tej charytatywnej akcji.

“Bardzo się cieszę, że po przerwie spowodowanej pandemią Covid-19 mogliśmy powrócić do naszej corocznej imprezy, którą organizujemy wspólnie z Polska Running Team. Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom biegu oraz naszym sponsorom, dzięki którym ta impreza mogła się odbyć” – zaznaczył prezes Children’s Smile Foundation.

Głównym sponsorem była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Charytatywny bieg wsparli również: ETS Contracting, Inc., Perecman Firm PLLC, Belvedere Bridge, Pulaski Association of Business and Professional Men, All State-Robert Dworniczak, AMN Corporation, Arthur’s Funeral Home, Block O’Toole & Murphy LLP-Paweł Wierzbicki, Cobalt Mechanical, Inc., Forteca Estate, Green & Szymanski, Grzegorz Wolski PTPC, JEPOL, Victoria Consulting & Development i Vision Financial Planning.

Patronat honorowy nad biegiem sprawował Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku, a medialny: “Nowy Dziennik”, “Biały Orzeł”, “Kurier Plus”, “Super Express” oraz portale: www.bazarynka.com i www.poland.us.

Mariusz Śniarowski podkreślił również, że słowa podziękowania należą się także wolontariuszom, bez których sprawne przeprowadzenie akcji byłoby niemożliwe. Wśród nich były przedstawicielki Rady Dyrektorów Children’s Smile Foundation – Beata Jakubowska i Aldona Trzeciak – oraz jej wieloletni przyjaciele, m.in. Ewa Węglarz, Grażyna Ozga i Anna Koziołek. Dochód z charytatywnego biegu zostanie przekazany na pomoc chorym i potrzebującym dzieciom.

PR Children’s Smile Foundation

Zwycięzcy 6. edycji “Biegu o Uśmiech Dziecka”:

Kategoria męska (5K):

 1. Oliver Dołęga (18:22.50)
 2. Zbigniew Szczerba (19:48.00)
 3. Andrzej Siciarz (21:57.30)

Kategoria żeńska (5K):

 1. Anna Grodzki (25:03.20)
 2. Urszula Musik (25:11.50)
 3. Julia Czech (27:42.40)

Kategoria chłopięca (1K):

 1. Mikołaj Paparoussopoulos
 2. Alec Krakowski
 3. Alex Ryndak

Kategoria dziewczęca (1K):

 1. Carolina Wolski
 2. Lena Olk
 3. Amelia Tyszuk

Ostatnie wiadomości

Jubileuszowe wyróżnienie dla Children’s Smile Foundation

Polonijna Fundacja Uśmiech Dziecka znów okazała się bezkonkurencyjna w dzielnicy, w której mieści się jej siedziba. Nagroda…

Nowe fundusze w Children’s Smile Foundation

Fundacja Uśmiech Dziecka uruchomiła dwa nowe fundusze. Jeden związany jest z pomocą dla osieroconego kilka miesięcy temu…

Walentynkowy “Uśmiech Dziecka”

"Jestem dumny i jest mi bardzo przyjemnie, że mogę z tą fundacją być tak blisko i przez…