Akcja Children’s Smile Foundation w Carnegie Hall

22 listopada, 2022

Akcja Children’s Smile Foundation w Carnegie Hall

“United for Peace: Benefit Concert of Polish & Ukrainian Solidarity” to tytuł charytatywnego koncertu, który w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall zorganizowała Ars Activa Foundation. Była to okazja do przeprowadzenia zbiórki pieniędzy na pomoc dzieciom poszkodowanym przez wojnę i zamieszkującym sierociniec “Misto Dobra” znajdujący się w Chernivtsi (Czerniowcach) w zachodniej części Ukrainy. Akcję tę przeprowadziła Children’s Smile Foundation.

W koncercie, który odbył się 9 listopada i miał miejsce w Weill Recital Hall, jednej z trzech sal koncertowych prestiżowej Carnegie Hall wystąpiło ponad 30 artystów z Polski, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Byli wśród nich m.in.: Andrew Boudreau, chór Angelus, Benjamin Deschamps, Drake Driscoll, Radosia Jasik, Iwo Jedynecki, Nicholas Kaponyas, Małgorzata Kellis, Hugo Lerenas, Adam Michalak, Karolina Mikołajczyk, Mariusz Monczak, Nadia Monczak, Denis Savelyev, Valeriya Sholokhova i Sofia Yatstuk oraz Dominika Handzlik, która również pełniła rolę konferansjera.

Nie tylko pochodzenie muzyków i solistów było zróżnicowane, podobnie było z zaprezentowanym repertuarem, który dobierany był pod tytuł i przesłanie koncertu, a więc nawiązywał do pokoju, nadziei i wolności oraz jedności z narodem ukraińskim. Tak więc pojawiły się utwory klasyczne, ale również jazzowo-popowe, a nawet ludowo-folklorystyczne. Były wśród nich m.in.: m.in. kompozycje Fryderyka Chopina, Grażyny Bacewicz, Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Astora Piazzolli, Giacomo Pucciniego, Mykoły Łysenki, Michela Legranda i Oscara Petersona jak również, Igora Shamo, Miroslava Skoryka czy też Serhiya Orela.

Odbyło się również prawykonanie specjalnie skomponowanego na tę okazję przez Norberta Paleja utworu pt. “Ave Maria (Dona Nobis Pacem)”, który zaśpiewała sopranistka Małgorzata Kellis wraz z tenorem Adamem Michalakiem oraz przy akompaniamencie pianisty Nicholasa Kaponyasa i skrzypka Mariusza Monczaka. Premiera ta została nagrodzona gromkimi brawami. Podobnie było z pozostałymi utworami, które zostały pięknie zaprezentowane.

Do pieśni śpiewanych przez chór Angelus “Rozkwitały pąki białych róż”, a zwłaszcza utworu “Hej, sokoły” włączyła się także publiczność wypełniająca salę koncertową do ostatniego miejsca. Niesamowicie ciepło została także przyjęta kompozycja współczesnego, lwowskiego etnomuzykologa Serhija Orela pt. “Hoverla”, którą na koniec koncertu wykonali prawie wszyscy artyści biorący w nim udział. Publiczność nagrodziła ich długą owacją.

Wystąpienia i odczyty

Podczas “United for Peace: Benefit Concert of Polish & Ukrainian Solidarity”, który był siódmym koncertem zorganizowanym przez Ars Activa Foundation w Carnegie Hall dużo mówiło się o pomocy dla Ukrainy dzielnie zmagającej się od ponad ośmiu miesięcy z rosyjskim najeźdźcą. To dlatego, że w tym roku doroczny koncert tej fundacji przybrał charytatywną formę. Dochód z niego przeznaczono na “Misto Dobra”, największy ukraiński sierociniec oraz schronisko dla matek z dziećmi znajdujący się w Chernivtsi (Czerniowcach). Miejsce to – latem, podczas wizyty w rodzinnych stronach – odwiedziła mieszkająca obecnie w Montrealu ukraińska skrzypaczka Sofia Yatstuk. Jej opowieści z pobytu w tym przytułku bardzo poruszyły dyrektor artystyczną koncertu Nadię Monczak, która w związku z tym postanowiła zorganizować pomoc dla przebywających tam dzieci i wykorzystać do tego celu tegoroczny koncert w Carnegie Hall. Skrzypaczka Sofia Yatsyuk podczas swojego wystąpienia w trakcie koncertu opowiedziała o wizycie w Ukrainie oraz przybliżyła swoje wrażenia i spostrzeżenia.

“Najważniejszą rzeczą podczas pobytu w rodzinnych stronach było osobiste doświadczenie siły i odporności naszych ludzi. I zdałam sobie sprawę z tego o czym wszyscy mówili, ale nigdy wcześniej nie widziałem osobiście, że panuje tam niesamowita jedność. Od najmniejszego dziecka po osoby starsze wszyscy są zjednoczeni i dążą do tego samego celu” – mówiła skrzypaczka dodając, że nigdy nie była bardziej dumna z narodu ukraińskiego niż teraz.

Opowiedziała też o sierocińcu “Misto Dobra”, które odwiedziła i zachęcała do jego wsparcia. Podziękowała również wszystkim artystom za udział w charytatywnym koncercie, sponsorom za wsparcie, a publiczności za przybycie do Carnegie Hall. Stwierdziła też, że zauważyła iż po ośmiu miesiącach od chwili wybuchu, wojna dla wielu osób spowszechniała i są coraz bardziej obojętni. “Rozumiem, że wielu ludzi jest zmęczonych zjednoczeniem i pomocą dla Ukrainy, zmęczonych darowiznami, ale proszę pamiętajcie, że wojna jeszcze się nie skończyła. Musimy nadal organizować takie wydarzenia i spotykać się, aby przypominać sobie i innym, że ona nadal trwa, oraz że nasi ludzie potrzebują pomocy” – podkreśliła Sofia Yatstuk.

O finansową pomoc dla dzieci z sierocińca “Misto Dobra” apelował również Wojciech Maślanka, dyrektor wykonawczy Children’s Smile Foundation, organizacji dobroczynnej, dzięki której można było przekazywać fundusze na ukraiński sierociniec, mogąc je jednocześnie odpisać sobie od podatku.

“Nasza fundacja pomaga potrzebującym dzieciom od 1999 roku, czyli już od ponad 23 lat. Zwykle wspieramy dzieci w Polsce i w Stanach Zjednoczonych, jednak od początku wybuchu wojny w Ukrainie pomagamy też dzieciom ukraińskim. Dzisiaj wspólnie z Ars Activa Foundation zbieramy pieniądze na pomoc dzieciom ze schroniska ‘Miasto Dobra’ w Ukrainie” – wyjaśniał Wojciech Maślanka i zachęcał do skorzystania ze specjalnego QR Kodu zamieszczonego w biuletynie z programem i ułatwiającego przeprowadzanie transakcji oraz gwarantującego otrzymanie specjalnego pokwitowania do odpisów podatkowych. Donacje na pomoc dla sierocińca w Chernivtsi (Czerniowcach) w Ukraine cały czas można składać korzystając ze wspomnianego kodu lub odwiedzając stronę internetową Children’s Smile Foundation (www.childrenssmilefoundation.org). Są tam zamieszczone informacje w jaki jeszcze sposób można wesprzeć ukraińskie dzieci poszkodowane przez wojnę.

Bardzo ważne przemówienie podczas koncertu wygłosił ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłyca. Zwrócił on uwagę na polsko-ukraińską przyjaźń, która mimo trudnych relacji z przeszłości obecnie jest bardzo silna. Wyraził też nadzieję, że dalej będzie ona trwała i mocna. Wspomniał też o swoim spostrzeżeniu dotyczącym naszych hymnów narodowych, które – jak stwierdził – chyba nieprzypadkowo mają podobne początki. “Hymn ukraiński zaczyna się od słów: <>, a hymn polski od słów: <>” – zaznaczył Serhij Kysłyca.

W trakcie koncertu odczytano również specjalny list przesłany przez ambasadora RP przy ONZ Krzysztofa Szczerskiego, który niestety nie mógł osobiście pojawić się w Carnegie Hall. Wyraził w nim wdzięczność dla organizatorów koncertu, występujących artystów oraz osób biorących w nim udział. Okazał też swoje uznanie dla inicjatywy wsparcia szczytnego celu jakim jest niesienie pomocy dzieciom poszkodowanym przez wojnę, bowiem jak zaznaczył, rosyjski agresor nie oszczędza nawet najmłodszych atakując i bombardując szpitale oraz placówki edukacyjno-wychowawcze. “Codzienne życie ukraińskich dzieci nie jest już definiowane przez szkołę i zabawę z przyjaciółmi tylko raczej przez schrony przeciwlotnicze i chroniące od bomb” – stwierdził Krzysztof Szczerski dodając, że dla wielu z nich Polska stała się nowym domem.

Przytułek “Misto Dobra”

Największe na Ukrainie schronisko dla sierot, rannych dzieci i matek z dziećmi, które w wyniku działań wojennych zostały wysiedlone ze swoich domów znajduje się w Chernivtsi (Czerniowcach). Mieszkańcy przytułka potrzebują jedzenia, schronienia, pomocy medycznej i ciepłego mieszkania. Zanim wybuchła wojna, główną misją ośrodka było niesienie pomocy matkom i dzieciom, które musiały opuścić swoje domy z powodu przemocy domowej, ubóstwa i nieodpowiednich warunków mieszkalnych zagrażających ich życiu. Od chwili rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego, “Misto Dobra” zaopiekowało się 62 sierotami z Mykolaiva oraz 102 sierotami z Odessy. Większość tych dzieci pochodzi z terytoriów okupowanych i będących pod ostrzałem. Ich domy, szkoły i przedszkola zostały zniszczone. Do przytułku “Misto Dobra” ewakuowano również dzieci ze schronisk zniszczonych przez rosyjskie pociski. Wiele z nich zostało rannych oraz straciło rodziców. Niektóre mają zaledwie kilka tygodni lub miesięcy. “Misto Dobra” zapewnia im schronienie, wyżywienie, pomoc psychologiczną, prawną, humanitarną oraz medyczną, a także edukację. Wykwalifikowani opiekunowie, wychowawcy, lekarze i psychologowie zapewniają ich całodobowe wsparcie. Wszystkie dzieci dotknięte wojną objęte są opieką psychologa i przechodzą niezbędne badanie oraz leczenie.

Obecnie dwie trzecie ukraińskich dzieci to przesiedleńcy. Poza tym 200 tys. ukraińskich dzieci jest uznanych za zaginione, a co najmniej 6 tys. zostało przymusowo deportowanych do Rosji jako zakładnicy. Dlatego niesamowicie ważna jest pomoc dla ośrodków zapewniających ukraińskim dzieciom poszkodowanym przez wojnę bezpieczne warunki do życia i mieszkania. Gorąco zachęcamy do wsparcia akcji prowadzonej przez Children’s Smile Foundation.

Ostatnie wiadomości

Zbliża się 8. edycja charytatywnego “Biegu o Uśmiech Dziecka”

Children’s Smile Foundation zaprasza na ósmą edycję charytatywnego "Biegu o Uśmiech Dziecka". Zgodnie z tradycją jest on…

Srebrny jubileusz Children’s Smile Foundation

Fundacja Uśmiech Dziecka obchodzi w tym roku 25-lecie swojej działalności. Z tej okazji w Konsulacie Generalnym na…

Jubileuszowe wyróżnienie dla Children’s Smile Foundation

Polonijna Fundacja Uśmiech Dziecka znów okazała się bezkonkurencyjna w dzielnicy, w której mieści się jej siedziba. Nagroda…