Charytatywny bal w stylu retro

6 listopada, 2023

Charytatywny bal w stylu retro

The Great Gatsby Night” to hasło, które towarzyszyło jesiennej dobroczynnej akcji Children’s Smile Foundation. Bal charytatywny, podczas którego królowały kreacje i ubiory z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku odbył się w sobotę, 28 października, w sali bankietowej Princess Manor na Greenpoincie.

Mimo wielu różnych uroczystości i imprez, w tym także tanecznych, mających miejsce w tym samym czasie w polskich dzielnicach Nowego Jorku wzięło w nim udział prawie 130 osób. Nie była to może zbyt duża frekwencja, jednak impreza zorganizowana w stylu jaki znamy z powieści Francisa Scotta Fitzgeralda lub filmu Jacka Claytona czy też Bazy Luhrmanna o perypetiach Wielkiego Gatsby’ego przyciągnęła na ten bal ludzi spragnionych kostiumowych imprez i wystawnych przyjęć z tzw. okresu międzywojennego, w którym dominował blichtr i ekstrawagancja. Dlatego też królowały na nim stylowe sukienki i garnitury, piękna perłowa biżuteria, cekiny, pióropusze, kapelusze, długie rękawiczki, opaski na włosach, kamizelki, szelki, muszki, cygara i długie lufki z papierosami oraz inne gadżety charakterystyczne dla okresu art-deco. To wszystko stworzyło wyjątkowy klimat podczas dobroczynnej imprezy tanecznej.

Misja fundacji

“W imieniu Children’s Smile Foundation chciałabym wyrazić moją najgłębszą wdzięczność za ogromne wsparcie i hojne datki na rzecz pomocy dzieciom podczas balu ‘The Great Gatsby Night’. Współczucie i życzliwość jego uczestników polepszą życie niezliczonej liczby potrzebujących dzieci i jesteśmy niesamowicie wdzięczni za to wsparcie” – stwierdziła po zakończeniu charytatywnej imprezy Joanna Gwóźdź, prezes polonijnej fundacji, która od 24 lat pomaga chorym i najbardziej potrzebującym dzieciom.

“Poprzez datki szczodrych uczestników balu, umożliwimy im zakup lekarstw potrzebnych do walki z chorobą oraz zapewnimy dostęp do programów rehabilitacyjnych i zabiegów poprawiających jakość ich życia” – wyjaśniła szefowa Children’s Smile Foundation. Dodała, że misja tej fundacji jest prosta, ale zarazem głęboka: “Chcemy sprawić, by żadne dziecko nie walczyło samotnie. Staramy się otoczyć je miłością i wyposażyć w narzędzia potrzebne do pokonania rzeczy niewyobrażalnych”.

Cel charytatywnej akcji

Idea jesiennej dobroczynnej akcji została wyjaśniona w części oficjalnej, tuż po rozpoczęciu balu “The Great Gatsby Night”. “Zgromadziliśmy się razem w ten cudowny wieczór w migoczących światłach i elegancji, i świętujemy nie tylko noc pełną blichtru oraz przepychu szalonych lat dwudziestych, ale czas, kiedy możemy zmienić życie chorych i potrzebujących dzieci” – podkreśliła Joanna Gwóźdź, zwracając uwagę, że mimo pięknego wystroju sali oraz stylowych ubiorów uczestników charytatywnego balu najważniejszy jest jego cel i zbiórka funduszy na pomoc najbardziej potrzebującym. “Urzekający, dzisiejszy wieczór, to nie tylko spotkanie towarzyskie, ale światełko nadziei dla dzieci, które stoją w obliczu najciemniejszych chwil swojego krótkiego życia – mówiła prezes Children’s Smile Foundation. – Tak jak światło pojedynczej świecy może oświetlić cały pokój, tak nasze wspólne wysiłki mogą przynieść ciepło i pocieszenie tym, którzy toczą bitwy daleko wykraczające poza ich młody wiek” – argumentowała szefowa fundacji. Przybliżyła też sytuację kilkorga dzieci (Dorotki Muzalewskiej, Marysi Żmudy, Nicole i Masona Pachowiczów, Franka Rudaka i Leo Hemonda), które w tym roku otrzymały pomoc finansową i jednocześnie na ich przykładzie pokazała różne problemy z jakimi się muszą mierzyć. A to był tylko mały procent tych, którzy są podopiecznymi Children’s Smile Foundation. Każdego miesiąca zgłasza się do niej od kilku do kilkunastu rodzin z prośbą o wsparcie, dlatego też fundacja cały czas, na różne sposoby i poprzez różne akcje, stara się zdobywać fundusze potrzebne do niesienia pomocy.

“Spotkaliśmy się dziś wieczorem, aby wesprzeć organizację charytatywną, która przyczyniła się do wywoływania uśmiechu na twarzach wielu chorych dzieci, łagodzeniu ich bólu i cierpienia oraz zapewnieniu im promyka nadziei, gdy wszystko wydaje się stracone” – podkreśliła Joanna Gwóźdź.

Dodała, że widząc jak ważne jest niesienie pomocy i jak wiele dzieci na nią czeka, jej pasja wspierania najmłodszych cały czas się rozwija i zwiększa, oraz motywuje ją do działania. Na zakończenie swojego przemówienia życzyła wszystkim wyśmienitej zabawy i zachęciła również do hojności, poprzez którą każdy uczestnik balu miał okazję wpłynąć na poprawę zdrowia i życia podopiecznych Children’s Smile Foundation. “Wyobraźcie sobie, świat, w którym śmiech dzieci nie zna granic, gdzie choroba nie zakłóca ich marzeń, a ich uśmiech rozświetla najciemniejsze zakamarki naszej egzystencji. To jest świat, który staramy się stworzyć, świat, w którym chore dzieci otrzymują opiekę i wsparcie, którego desperacko potrzebują” – zaznaczyła prezes fundacji.

Wystąpienie konsula generalnego

W części oficjalnej głos zabrał także konsul generalny Adrian Kubicki, który wygłosił bardzo ciekawe przemówienie. Wspominał w nim o swojej współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje, w której działał podczas studiów w Polsce. Organizacja ta pomagała dzieciom, które żyły w ubóstwie, były wykorzystywane i doznawały różnej przemocy.

“My sobie bardzo często nie uświadamiamy, patrząc po naszych sąsiadach, przyjaciołach i rodzinach, co na świecie spotyka dzieci i jaka jest skala nieszczęść, których doświadczają” – podkreślił konsul generalny.

Dodał, że dotyczy to zarówno tych rejonów, w których toczą się różne konflikty zbrojne, jak również państw bogatych i najbardziej rozwiniętych.

“W Ameryce więcej niż co dziesiąte dziecko żyje w ubóstwie. Według danych statystycznych w zeszłym roku było to 12,5 procent. Z kolei w Polsce w skrajnym ubóstwie, czyli takim, w którym istnieje realne zagrożenie życia, żyje prawie 350 tys. dzieci” – zaznaczył Adrian Kubicki.

Zwrócił też uwagę, że na pozór często tego nie widać ponieważ takie dzieci w szkole wyglądają jak pozostali uczniowie i niejednokrotnie nie przyznają się do swojego problemu, ale “po powrocie do domu nie mają co jeść i do końca dnia często niczego nie jedzą”.

Konsul generalny podziękował też za pomoc, jaką potrzebującym i chorym dzieciom okazuje Children’s Smile Foundation. Ciepłe słowa skierował również w stronę osób wspierających jej działania oraz przekazujących donacje i uczestniczących w akcjach organizowanych przez tę fundację. “Jestem dumny z tego, że polska społeczność zorganizowała się wokół Children’s Smile Foundation, oraz z waszej obecności na tym wydarzeniu. Państwo tu jesteście ponieważ reprezentujecie osoby, które zdają sobie sprawę ze skali tego problemu i chcecie swoimi donacjami i zaangażowaniem coś zmienić” – stwierdził Adrian Kubicki. Dodał, że każdy datek w tak szczytnym celu jakim jest pomoc chorym i potrzebującym dzieciom, niezależnie czy jest to 5, 10, 100 czy 1000 dolarów, ma ogromne znaczenie dla ich życia i codziennego funkcjonowania. Zachęcał uczestników do hojności, a fundacji życzył jak najlepszego, a nawet rekordowego, wyniku finansowego charytatywnej akcji. Wyraził też nadzieję, że bal odbywający się pod hasłem “The Great Gatsby Night” będzie bardzo udany i pozostanie na długo w pamięci jego uczestników…, i tak chyba będzie bowiem wszyscy świetnie bawili, a parkiet – przy muzyce prezentowanej przez DJ Janusza – był wypełniony do ostatniego miejsca praktyczne przez cały wieczór.

Goście i sponsorzy

Podczas balu przeprowadzono loterię fantową, w której można było wygrać nagrody ufundowane m.in. przez: Aptekę Markową i restaurację Amber Steak House z Greenpointu, zabiegi SPA w Williamsburg Facial & Waxing Studio, kosz z kwiatami i niespodziankami z Rosehip Social Florist na Williamsburgu, kosz “zdrowotny” z Pewexu na Ridgewood, usługi w salonie Opulence Glamour Skin Clinic na Middle Village, a także Apple Watch ufundowany przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II na Maspeth oraz iPad ufundowany przez Radę Dyrektorów Children’s Smile Foundation. Loteria przyniosła organizatorom prawie 4350 dolarów. Były także książki i albumy autorstwa ks. Ryszarda Kopera, które były kapelan fundacji przekazał z dedykacjami dla uczestników balu. Mógł je otrzymać każdy chętny po złożeniu dowolnej donacji; w sumie uzyskano kolejnych 215 dolarów.

Całkowity dochód z charytatywnego balu “The Great Gatsby Night” zostanie przeznaczony na pomoc podopiecznym Fundacji Uśmiech Dziecka.

Niestety nie jest on jeszcze znany, bowiem do biura Children’s Smile Foundation muszą jeszcze wpłynąć zadeklarowane donacje; szacuje się go jednak na około 7 tys. dolarów. Wśród gości honorowych – prócz wspomnianego już konsula generalnego Adriana Kubickiego, byli również m.in.: przedstawiciele Rady Dyrektorów i Komisji Nadzorczej Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej: Małgorzata Czajkowska, Leszek Wojtkowski, Mariusz Śniarowski i Leon Fuks. Pojawili się również członkowie Komitetu Głównego Parady Pułaskiego – Emilia i Dawid Kopalowie oraz członkowie zarządu Pulaski Association of Business and Professional Men: Bogdan Bachorowski, Krzysztof Kwapisiewicz i Andrzej Natkaniec. Liczny udział wzięła Rada Dyrektorów Children’s Smile Foundation.

Organizatorów balu, prócz prezes Joanny Gwóźdź reprezentowali: Beata Jakubowska, Agata Leszczyńska, Romana Narożnik, Krzysztof Rostek, Mariusz Śniarowski, Nicholas Kaponyas, Wojciech Maślanka oraz kapelan i zarazem proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie ks. Grzegorz Markulak. Pojawił się również były kapelan fundacji ks. Ryszard Koper. Nie brakowało także wiernych przyjaciół i sympatyków Children’s Smile Foundation.

PR Children’s Smile Foundation

Ostatnie wiadomości

Jubileuszowe wyróżnienie dla Children’s Smile Foundation

Polonijna Fundacja Uśmiech Dziecka znów okazała się bezkonkurencyjna w dzielnicy, w której mieści się jej siedziba. Nagroda…

Nowe fundusze w Children’s Smile Foundation

Fundacja Uśmiech Dziecka uruchomiła dwa nowe fundusze. Jeden związany jest z pomocą dla osieroconego kilka miesięcy temu…

Walentynkowy “Uśmiech Dziecka”

"Jestem dumny i jest mi bardzo przyjemnie, że mogę z tą fundacją być tak blisko i przez…