Rekordowy “Bieg o Uśmiech Dziecka”

10 października, 2023

Rekordowy “Bieg o Uśmiech Dziecka”

Nawet niesprzyjające prognozy pogody nie przeszkodziły organizacji tegorocznej, 7. edycji charytatywnego “Biegu o Uśmiech Dziecka”. Sportowa impreza organizowana przez Children’s Smile Foundation i stowarzyszenie Polska Running Team cieszyła się dużym zainteresowaniem, a nawet zakończyła się sukcesem frekwencyjnym i rekordem finansowym. Odbyła się w niedzielę, 24 września, i miała miejsce w Forest Park na Queensie.

“Jestem pełen uznania dla szczytnego celu tego przedsięwzięcia, którym jest niesienie pomocy dzieciom pokrzywdzonym przez los. Dzięki cykliczności tego wydarzenia, również w tym roku możliwe będzie wsparcie kolejnych chorujących dzieci. Cieszę się, że entuzjaści biegania biorący udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Fundację Uśmiech Dziecka mogą przyczynić się swoją aktywnością sportową do polepszenia zdrowia, a także warunków życia jej podopiecznych” – napisał w liście przesłanym do Children’s Smile Foundation konsul generalny Adrian Kubicki, który objął 7. edycję “Biegu o Uśmiech Dziecka” honorowym patronatem.

Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych – od tygodnia codziennie padał deszcz – wydarzenie się odbyło i cieszyło się dużym zainteresowaniem. W sumie wzięło w nim udział ok. 150 osób, z czego ponad stu z nich to zawodnicy, w tym było 30 dzieci. Byli także biegacze amerykańscy oraz z Polski, którzy akurat w tym czasie przebywali w Nowym Jorku. Średnia wieku uczestników biegu wynosiła 32,1 lat. Wielu z nich miało wcześniej obawy związane z tym, czy będą odpowiednie warunki do biegania bowiem w niedzielę, 24 września – według prognoz – cały dzień miała być ulewa.

Okazało się jednak, że rano przejaśniło się i mimo chmur wiszących nad Queensem, aż do końca zawodów nie spadła ani jedna kropla deszczu. Zaczęło padać dopiero w trakcie wręczania medali i trofeów zwycięzcom, co niestety uniemożliwiło zrobienie na koniec pamiątkowego zdjęcia wszystkich uczestników. Wielu z nich podkreślało, że pogoda, mimo iż była “niepewna”, to jednak spowodowała, że mieli idealne warunki do biegania ponieważ ani nie było za gorąco, ani też nie było mokro. Zawody tradycyjnie zostały rozegrane w dwóch grupach. Dzieci w wieku od 4 do 12 lat miały do pokonania dystans 1000 metrów, a pozostali zawodnicy odległość wynoszącą 5 km.

Uczestników charytatywnej akcji, zarówno biegaczy jak i gości, przywitał Wojciech Maślanka, dyrektor wykonawczy Children’s Smile Foundation. Zawodnikom życzył powodzenia i jak najlepszych wyników na mecie. Zwrócił też uwagę na ideę “Biegu o Uśmiech Dziecka”.

“Podejrzewam, że dla większości z was, walka o miejsca jakie zajmiecie na mecie na pewno jest drugoplanowa, natomiast najważniejszy jest udział w tym charytatywnym wydarzeniu i wsparcie jakie dzięki temu okazujecie chorym i potrzebującym dzieciom, bo taki jest cel tej dobroczynnej imprezy sportowej” – podkreślił Wojciech Maślanka.

Głos zabrał także konsul Mateusz Dębowicz, który podziękował organizatorom za przygotowanie tego sportowego wydarzenia, a biegaczom za uczestnictwo. Życzył im także jak najlepszych wyników.

“Dziękuję państwu za to, że po raz kolejny pokazujecie, że polska społeczność w Nowym Jorku jest grupą aktywną, odpowiedzialną i chcącą uczestniczyć w życiu tego miasta” – zaznaczył konsul.

Dodał, że mimo dużego zróżnicowania etnicznego Polonia jest bardzo widoczna. “Polacy są uważani za aktywnych członków społeczeństwa nowojorskiego i wspaniale uzupełniają wielokulturowość tej metropolii. Dzieje się tak m.in. dzięki takim wydarzeniom jak ten dzisiejszy bieg” – dodał Mateusz Dębowicz.

Z kolei krótką modlitwę odmówił oraz okolicznościowego błogosławieństwa uczestnikom biegu i tym, dla których to wydarzenie zostało zorganizowane, udzielił ks. Sławomir Szucki, wikariusz kościoła św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, który na sportowym wydarzeniu pojawił się w zastępstwie ks. Grzegorza Markulaka, proboszcza tej parafii i zarazem kapelana Children’s Smile Foundation.

“W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary dochowałem. Na koniec odłożono dla mnie nagrodę sprawiedliwości” – podkreślił kapłan, cytując fragment listu św. Pawła do Tymoteusza. Dodał, że w tym biegu nie będzie przegranych, “bo każdy kto robi coś w dobrej sprawie oraz dzieli się swoją dobrocią i miłością z innymi otrzyma zapłatę od Boga”.

Natomiast o trasie do pokonania i o zasadach biegu opowiedzieli: prezes Polska Running Team Paweł Myśliwiec oraz jego zastępczyni Kinga Tzach. Po zakończeniu oficjalnego powitania i udzieleniu krótkiego instruktażu związanego z biegiem, wśród jego uczestników dominowały już tylko sportowe emocje. Najpierw wśród najmłodszych zawodników oraz ich rodziców, którzy bardzo dopingowali swoje pociechy, a później wśród młodzieży od 13 roku życia oraz osób dorosłych.

Najszybszym biegaczem okazał się Artur Tyszuk, który dystans 5 km przebiegł w ciągu 19 minut i 25 sekund (19:25:10). Drugi był Paweł Myśliwiec (19:43.70), a trzeci Christian Kowalczuk (20:43.10).

Z kolei najszybszą kobietą okazała się Arianna Moliere (21:30:30), druga była Katarzyna Domejko (24:00.80), a trzecia Monika Kwolek (26:06.10).

Dzieci nie miały robionego dokładnego pomiaru czasu, jednak wśród chłopców – na odcinku 1 kilometra – najszybciej finiszował Anthony Gwóźdź, drugi był Tomasz Rusin, a miejsce trzecie zajęli ex aequo – Alex Ryndak i Emmanuel Corona.

Natomiast wśród dziewczynek najlepsza okazała się Emilia Kroczak, druga była Karolina Wolska, a trzecia Laura Kepler.

Na mecie na zwycięzców czekały medale i trofea, a na najmłodszych dodatkowo dostały medale uczestnictwa w 7. edycji “Biegu o Uśmiech Dziecka”. Wszyscy zawodnicy otrzymali także okolicznościowe koszulki. Medale i trofea wręczyli prezesi Children’s Smile Foundation oraz Polska Running Team – Joanna Gwóźdź i Paweł Myśliwiec – w towarzystwie konsula Mateusza Dębowicza. Były również prezenty ufundowane przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową, które wręczyły przedstawicielki oddziału z Maspeth – Elżbieta Ringer i Justyna Łuczaj.
Na wszystkich czekał też słodki poczęstunek przygotowany przez Syrena Bakery. Tegoroczna 7. edycja “Biegu o Uśmiech Dziecka” zorganizowana wraz z Polska Running Team i pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku zakończyła się nie tylko sukcesem frekwencyjnym, ale również finansowym, co jest wynikiem współpracy organizatorów z wieloma wolontariuszami oraz sponsorami. Dzięki nim, jak również uczestnikom biegu oraz indywidualnym donacjom, dochód z imprezy wyniósł 14 tys. dolarów. To rekordowa kwota zebrana podczas wszystkich dotychczasowych edycji tej dobroczynnej sportowej imprezy.

Pieniądze te zostaną wykorzystane na pomoc podopiecznym Children’s Smile Foundation.

“Dzięki datkom uczestników i ciężkiej pracy oddanych wolontariuszy wraz z Polska Running Team po raz kolejny mieliśmy okazję wspomóc potrzebujące, chore dzieci – podkreśliła Joanna Gwóźdź, prezes Children’s Smile Foundation. – Przy wsparciu hojnych sponsorów, którzy zapewnili pomoc finansową byliśmy w stanie zorganizować kolejną wspaniałą imprezę na rzecz Fundacji Uśmiech Dziecka. W szczególności dziękujemy wszystkim uczestnikom, dzieciom i dorosłym, którzy w tak szczytnym celu, pomimo złych warunków pogodowych, zaszczycili nas swoją obecnością. Bez was nie byłoby to możliwe i za to jesteśmy bardzo wdzięczni” – dodała szefowa Children’s Smile Foundation. Ogromne podziękowania skierowała także w stronę wszystkich wolontariuszy, sponsorów i patronów medialnych.

Głównym sponsorem była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Charytatywną imprezę wsparły także firmy: ETS Contracting, Inc., Perecman Firm PLLC, Belvedere Bridge, Joanna Gwozdz Attorney at Law, Pulaski Association of Business and Professional Men, Arthur’s Funeral Home, Green & Szymanski – Low Offices, Block O’Toole & Murphy LLP-Paweł Wierzbicki, Vision Financial Planning, Victoria Consulting & Development LLC, Cobalt Mechanical, AMN Corporation, Grzegorz Wolski PT PC, Ella Business Center Insurance, All State-Robert Dworniczak, FT Services & Distribution LLC, JEPOL Construction oraz Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. JPII na Maspeth.

Patronat medialny sprawowali: “Biały Orzeł”, “Dwutygodnik Polonia”, “Kurier Plus”, “Nowy Dziennik”, “Super Express”, “Tygodnik Plus” oraz portale – www.Bazarynka.com i www.Poland.us (Dziennik Polonijny).

Children’s Smile Foundation już planuje kolejne charytatywne imprezy. Pierwszą z nich będzie bal – “The Great Gatsby Night”, który odbędzie się 28 października w Princess Manor na Greenpoincie. Następna to tradycyjne Mikołajki, które będą miały miejsce na początku grudnia w Audytorium Akademii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie.

Zwycięzcy w kategorii 1K:

Dziewczynki:

 1. Kroczak Emilia
 2. Wolska Karolina
 3. Kepler Laura

Chłopcy:

 1. Gwóźdź Anthony
 2. Rusin Tomasz
 3. Ryndak Alex & Corona Emmanuel (ex aequo)

Zwycięzcy w kategorii 5K:

Kobiety:

 1. Moliere Arianna (21:30:30)
 2. Domejko Katarzyna (24:00.80)
 3. Kwolek Monika (26:06.10)

Mężczyźni:

 1. Tyszuk Artur (19:25:10)
 2. Myśliwiec Paweł (19:43.70)
 3. Kowalczuk Christian (20:43.10)

PR Children’s Smile Foundation

Ostatnie wiadomości

Jubileuszowe wyróżnienie dla Children’s Smile Foundation

Polonijna Fundacja Uśmiech Dziecka znów okazała się bezkonkurencyjna w dzielnicy, w której mieści się jej siedziba. Nagroda…

Nowe fundusze w Children’s Smile Foundation

Fundacja Uśmiech Dziecka uruchomiła dwa nowe fundusze. Jeden związany jest z pomocą dla osieroconego kilka miesięcy temu…

Walentynkowy “Uśmiech Dziecka”

"Jestem dumny i jest mi bardzo przyjemnie, że mogę z tą fundacją być tak blisko i przez…