Nowe fundusze w Children’s Smile Foundation

20 marca, 2024

Nowe fundusze w Children’s Smile Foundation

Fundacja Uśmiech Dziecka uruchomiła dwa nowe fundusze. Jeden związany jest z pomocą dla osieroconego kilka miesięcy temu Franka Rudaka, drugi dedykowany jest pamięci Zofii i Jana Markulaków, zmarłych rodziców kapelana Children’s Smile Foundation i zarazem proboszcza parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie. Jego celem jest pomoc polonijnym dzieciom potrzebującym wsparcia finansowego na rozwój swoich umiejętności.

Inauguracja nowych funduszy miała miejsce podczas spotkania zorganizowanego z okazji Dnia Kobiet. Uroczystość odbyła się w niedzielne popołudnie, 10 marca, i miała miejsce w Fundacji Kościuszkowskiej na Manhattanie. Wzięło w niej udział około 70 zaproszonych pań, dla których został zorganizowany okolicznościowy poczęstunek z symboliczną lampką wina. Obchody Dnia Kobiet uświetnił występ sopranistki Yohji Daquio i pianisty Nicholasa Kaponyasa, będącego zarazem jednym z członków Rady Dyrektorów Children’s Smile Foundation. Artyści zaprezentowali specjalnie przygotowany na tę okazję program złożony z pięknych arii i pieśni operowych opowiadających różne historie związane z kobietami. Ich koncert zwieńczyło przepiękne wykonanie utworu “Somewhere” pochodzącego z musicalu “West Side Story”. Publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami, a ks. Grzegorz Markulak wręczył wokalistce bukiet pięknych róż.

Jednak przed ich występem wszystkich gości powitała prezes Children’s Smile Foundation Joanna Gwóźdź, która wyjaśniła cel spotkania oraz ideę i historię Dnia Kobiet. Przy okazji przypomniała słowa nikaraguańskiego pisarza świetnie pasujące do celebrowanego święta. “Jak mawiał Rubén Darío, bez kobiet życie jest zwykłą prozą. Z drugiej jednak strony, my kobiety jesteśmy czymś więcej, niż poezją… Jesteśmy w każdym miejscu, tworzymy życie i wydajemy je na świat, wychowujemy, osuszamy cudze łzy, inspirujemy, leczymy smutki życia i złamane serca” – podkreśliła podczas swojego przemówienia prezes Fundacji.

Dodała, że to spotkanie zostało zorganizowane właśnie po to, żeby “świętować siłę, subtelność, współczucie i piękno wszystkich kobiet na całym świecie”. Nie zapomniała także o podkreśleniu celu jaki wiązał się z tą charytatywną akcją i zachęciła wszystkich do “otwarcia serc i portfeli, aby wesprzeć ważną sprawę” jaką jest niesienie pomocy finansowej chorym i potrzebującym dzieciom. “Wasze datki, niezależnie od tego, czy duże czy małe, znacząco odmienią ich życie. Dziękuję, że jesteście latarnią nadziei, źródłem mocy i siłą działającą na rzecz dobra na świecie. Razem możemy stworzyć lepszą przyszłość dla dzieci chorych i będących w potrzebie” – zaznaczyła Joanna Gwóźdź.

Część oficjalną uroczystości prowadziła prezes Children’s Smile Foundation Joanna Gwóźdź / Foto: WOJTEK MAŚLANKA

Pod koniec swojego wystąpienia przedstawiła wszystkim jednego z podopiecznych Children’s Smile Foundation – 9-letniego Franka Rudaka z Brooklynu, któremu w czerwcu ub.r. zmarła mama, a ojciec się nim od dawna nie interesuje, a nawet zrzekł się praw rodzicielskich. Obecnie wychowuje go samotna i schorowana babcia Teresa Wiśniewska, a Fundacja Uśmiech Dziecka otoczyła go swoją opieką i każdego miesiąca przekazuje dla niego finansowe wsparcie. Obecnie został założony specjalny fundusz, na którym gromadzone są środki na przyszłą pomoc finansową dla osieroconego chłopca. Zarówno on, jak i jego babcia, byli bardzo wdzięczni i wzruszeni tym faktem. “W imieniu mojego wnuczka Fraka oraz swoim, chciałabym serdecznie podziękować Fundacji Uśmiech Dziecka i wszystkim sponsorom za wsparcie. To jest piękna i ważna dla nas inicjatywa. Życzymy Fundacji żeby się dalej rozwijała i pomagała. Nam bardzo pomogła, za co jesteśmy wdzięczni. Dziękujemy bardzo za wszystko” – powiedziała pani Teresa Wiśniewska.

Podczas charytatywnego spotkania został zainaugurowany fundusz dla osieroconego kilka miesięcy temu Franka Rudaka. Na zdjęciu także babcia chłopca Teresa Wiśniewska (w środku) oraz prezes Childrens Smile Foundation Joanna Gwóźdź / Foto: WOJTEK MAŚLANKA

Podczas tego spotkania został także zainaugurowany drugi fundusz, który upamiętnia Zofię i Jana Markulaków, zmarłych rodziców kapelana Children’s Smile Foundation i zarazem proboszcza parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie. Jego celem jest pomoc uzdolnionym dzieciom pochodzącym z lokalnych rodzin potrzebujących wsparcia finansowego na rozwój ich umiejętności. Środki zebrane podczas spotkania przeznaczone były na oba fundusze. Można je także wesprzeć w każdej chwili, a przekazane pieniądze – podobnie jak wszystkie donacje przekazywane na Fundację Uśmiech Dziecka – można sobie odpisać od podatku. W tym celu najlepiej wysłać na adres Fundacji (60-43 Maspeth Avenue, Maspeth, NY 11378) czek wypisany na Children’s Smile Foundation wraz z adnotacją (w memo) – “Franek Rudak” lub “Fundusz Markulaków”. Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod numerem telefonu: (718) 894 6443.

Wiadomości na temat działalności Children’s Smile Foundation, a także jej podopiecznych wyświetlane były na specjalnym telebimie przez cały czas trwania spotkania, tak więc każdy mógł spokojne się z nimi zapoznać.

Po zakończeniu części oficjalnej odbył się poczęstunek, podczas którego można było skosztować pysznych przekąsek, deserów, ciasta oraz wypić kawę lub herbatę oraz lampkę wina, a także spokojnie porozmawiać na różne tematy. Przeprowadzono również aukcję złotego naszyjnika ufundowanego przez jedną z uczestniczek spotkania – panią Ewę Żyłkę – a także wielkanocnych stroików przygotowanych i podarowanych przez panią Barbarę Margol. Naszyjnik został zlicytowany za 700 dolarów, a tzw. cicha aukcja stroików przyniosła 320 dolarów. W sumie podczas tego charytatywnego spotkania zebrano 6500 dolarów. Kwota ta na pewno się zwiększy ponieważ do biura Fundacji spływają donacje zadeklarowane wcześniej przez zaproszone osoby, które z różnych powodów nie mogły wziąć udziału w tej uroczystości.

Spotkanie zostało zorganizowane dzięki finansowemu wsparciu ze strony Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i założyciela Fundacji Krzysztofa Rostka, za co Children’s Smile Foundation jest niesamowicie wdzięczna. Słowa podziękowania należą się także wszystkim donatorom oraz firmom i osobom, które swoją aktywnością i szczodrością wsparły to wydarzenie. Są wśród nich m.in.: sopranistka Yohji Daquio i pianista Nicholas Kaponyas, którzy wystąpili w pełni charytatywnie, Ewa Żyłka, która przekazała złoty naszyjnik na aukcję, Barbara Margol, która podarowała na licytację wielkanocne stroiki, właściciele MuuMoo Foods, którzy bezpłatnie przekazali desery i zapewnili serwis, Mirosława Staśkiewicz ze sklepu Mira, która ufundowała część wina, Syrena Bakery, która ufundowała ciasto, a także Fundacja Kościuszkowska oraz wielu wolontariuszy, którzy pomagali przy organizacji i przebiegu imprezy.

Ostatnie wiadomości

Jubileuszowe wyróżnienie dla Children’s Smile Foundation

Polonijna Fundacja Uśmiech Dziecka znów okazała się bezkonkurencyjna w dzielnicy, w której mieści się jej siedziba. Nagroda…

Walentynkowy “Uśmiech Dziecka”

"Jestem dumny i jest mi bardzo przyjemnie, że mogę z tą fundacją być tak blisko i przez…

Kolejny sukces “Świątecznego Uśmiechu Dziecka”

Ponad 150 tys. dolarów zebrano w ramach akcji "Świąteczny Uśmiech Dziecka" zorganizowanej wspólnie przez Children's Smile Foundation…