Srebrny jubileusz Children’s Smile Foundation

6 czerwca, 2024

Srebrny jubileusz Children’s Smile Foundation

Fundacja Uśmiech Dziecka obchodzi w tym roku 25-lecie swojej działalności. Z tej okazji w Konsulacie Generalnym na Manhattanie została zorganizowana jubileuszowa gala. Z okazji jubileuszu gratulacje przesłała m.in. pierwsza dama RP Agata Kornhauser-Duda. W trakcie ceremonii wręczono także Orderu Uśmiechu przyznany dr Joannie Lis. 

Uroczystość związana ze srebrnym jubileuszem Children’s Smile Foundation odbyła się 6 czerwca w pięknych salonach pałacu De Lamara, w którym mieści się siedziba Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. Rocznicowa gala cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Udział w niej wzięło ponad 200 osób, wśród których prócz wolontariuszy i obecnej Rady Dyrektorów można było zauważyć jej byłych członków, przedstawicieli wielu polonijnych organizacji i instytucji, a także donatorów i sponsorów, spośród których największym jest Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Instytucję tę reprezentował przewodniczący jej Rady Dyrektorów Krzysztof Matyszczyk wraz z wiceprzewodniczącym Mariuszem Śniarowskim, a także dyrektor dr Iwona Korga i główny radca Anna Florek-Scarfutti. W uroczystości, jako goście specjalni, uczestniczyli także konsul generalny Adrian Kubicki i jego zastępca konsul Stanisław Starnawski.  

CZĘŚĆ OFICJALNA

Jubileuszową ceremonię prowadziła Joanna Gwóźdź, prezes Fundacji Uśmiech Dziecka, która przybliżyła cel i misję tej charytatywnej organizacji. “Wspominając minione 25 lat działalności, jesteśmy przepełnieni dumą i wdzięcznością związaną z niesamowitym wpływem, jaki Children’s Smile Foundation wywarła na życie niezliczonej liczby dzieci” – podkreśliła Joanna Gwóźdź. Dodała, że jest to realizowane zarówno poprzez zapewnienie opieki medycznej chorym dzieciom jak i wsparcie finansowe tych, które pochodzą z biednych i potrzebujących rodzin. “Nasza fundacja jest latarnią nadziei i pomocy dla najbardziej potrzebujących, zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Polsce” – podkreśliła prezes Children’s Smile Foundation. Z kolei o początkach tej organizacji opowiedział jej założyciel Krzysztof Rostek. Wspominał on rodzinną wizytę w Polsce, którą odbyli w 1999 r. Wówczas odwiedzili m.in. sierociniec w Stalowej Woli. Poruszony sytuacją i warunkami w jakich mieszkały tam dzieci postanowił w jakiś sposób je wesprzeć. Po powrocie do Nowego Jorku – wraz z grupą przyjaciół m.in. z działającą do tej pory w fundacji Aldoną Trzeciak oraz nieżyjącym już Rafałem Chojnowskim – powołał do życia charytatywną organizację, która przyjęła nazwę Children’s Smile Foundation i działa do dnia dzisiejszego.  

Podczas rocznicowej uroczystości głos zabrał także kapelan fundacji ks. Grzegorz Markulak. W swoim przemówieniu, prócz modlitwy, wspomniał o znaczeniu działalności Fundacji Uśmiech Dziecka oraz przekazał podziękowania jej założycielowi Krzysztofowi Rostkowi za jej stworzenie. “Od 25 lat fundacja prowadzi swoje dzieło pomocy dzieciom w powrocie do zdrowia i życia oraz do normalności w rodzinach – wyjaśniał kapłan. – Zatem składamy dzisiaj podziękowania Panu Bogu za ten piękny jubileusz 25. lat działalności fundacji, a także za byłych i obecnych dyrektorów oraz wszystkich, którzy byli i są z nią związani. Dziękujemy także za wszystkich byłych i obecnych sponsorów, którzy w jakikolwiek sposób wspierają Children’s Smile Foundation” – podkreślił kapelan. Bardzo przejmujące przemówienie wygłosił konsul generalny Adrian Kubicki. Wspominał w nim m.in. o statystykach, które pokazują, że obecnie, również w krajach wysokorozwiniętych panuje głód i bieda. “Co piąte dziecko w Ameryce żyje w ubóstwie. Wiele z nich cierpi z powodu głodu” – podkreślił dyplomata. – W Polsce ponad 300 tys. dzieci żyje w permanentnym ubóstwie” – dodał konsul generalny. Dlatego też zwrócił uwagę na znaczenie działalności Children’s Smile Foundation i pomocy jaką okazuje potrzebującym. Zachęcił też wszystkich sponsorów do wspierania tej charytatywnej organizacji oraz podziękował tym, którzy robili to przez minione ćwierćwiecze jej istnienia. 

O znaczeniu pomocy dla osób potrzebujących mówiła także Joanna Przedworska, samotna matka pięciorga dzieci, którym od 2014 roku pomaga polonijna fundacja. Pani Joanna, której mąż zmarł jeszcze przed urodzeniem piątego dziecka opowiedziała o swojej rodzinie, o problemach z jakimi musi się zmagać, a także o wsparciu jakie od dekady otrzymuje od Fundacji Uśmiech Dziecka oraz od indywidualnych donatorów. “Chciałabym podziękować Children’s Smile Foundation, organizacji charytatywnej, której celem jest niesienie pomocy dzieciom. Chciałbym również osobiście podziękować pani Małgorzacie i panu Andrzejowi Natkańcom oraz pani Ewie i panu Januszowi Natkańcom za wspaniałe i bezstresowe wakacje, mnóstwo radości i wzruszeń oraz ogromne wsparcie emocjonalne, i oczywiście pomoc finansową. Te osoby mają szczególne miejsce w sercu mojej rodziny i jestem im dozgonnie wdzięczna za wsparcie jakiego nam udzielili” – podkreślała Joanna Przedworska. Słowa podziękowania skierowała także w stronę założyciela fundacji Krzysztofa Rostka i jego żony Agnieszki. Wszystkim wręczyła bukiety pięknych kwiatów. Zachęciła także zebranych na uroczystości do wspierania polonijnej, charytatywnej organizacji. “Każda darowizna na rzecz Children’s Smile Foundation, niezależnie od tego czy jest duża czy mała, ma znaczenie. Donacje nie tylko wspierają fundację, ale także pomagają wywołać ogromny uśmiech na twarzy i w sercach każdego dziecka” – stwierdziła Joanna Przedworska. W części oficjalnej zostały także odtworzone życzenia i gratulacje przesłane przez pierwszą damę RP Agatę Kornhauser-Dudę i skierowane do osób prowadzących fundację oraz jej wolontariuszy i darczyńców. Wręczono również Order Uśmiechu przyznany na wniosek polonijnych dzieci nowojorskiej lekarce dr Joannie Lis. Część oficjalną zakończył występ artystyczny przygotowany przez zasiadającego w Radzie Dyrektorów pianistę Nicholasa Kaponyasa. Przy jego akompaniamencie swoje wokalne umiejętności zaprezentowały trzy sopranistki: Yohji Daquio, Juney Li oraz Patrycja Posłuszna. Wszystkie razem przepięknie zaśpiewały “Życzenie” Fryderyka Chopina i utwór Richarda Rodgersa “You’ll Never Walk Alone”. Solowo wykonały także “Je veux vivre” Charlesa Gounoda (Yohji Daquio), “Tu che di gel” Giacomo Pucciniego (Patrycja Posłuszna) oraz “Be Kind and Courteous” Benjamina Brittena (Juney Li). Ich występy zostały nie tylko ciepło przyjęte przez publiczność, ale również nagrodzone ogromnym aplauzem. Artystycznie zaprezentował się także skrzypek Łukasz Pliś, który przygrywał podczas późniejszego poczęstunku serwowanego dzięki finansowemu wsparciu Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. 

LISTY GRATULACYJNE

Z okazji srebrnego jubileuszu Children’s Smile Foundation została wydana okolicznościowa Księga Pamiątkowa. Wśród wielu archiwalnych informacji i zdjęć, zostały w niej opublikowane listy gratulacyjne znanych osobistości, które ze względu na swoje obowiązki nie mogły uczestniczyć w rocznicowych obchodach. Wśród nich znajdują się życzenia przesłane przez pierwszą damę RP Agatę Kornhauser-Dudę, która od dawna wspiera fundację oraz organizowane przez nią charytatywne akcje. Gratulacje te – nagrane w wersji wideo – zostały również zaprezentowane w oficjalnej części uroczystości. Prezydentowa wyraziła wdzięczność za piękny sposób budowania i umacniania polskiej wspólnoty w Ameryce. “Z całego serca dziękuję za to bezwarunkowe oddanie w pracy na rzecz wspierania dzieci i młodzieży zmagających się bardzo często z poważnymi chorobami i wieloma przeciwnościami losu. Wysiłek, z jakim zabiegają Państwo o szansę na powrót do zdrowia, czy poprawy jakości życia podopiecznych Fundacji, jest nie do przecenienia – zaznaczyła pierwsza dama RP. – Dumą napawa fakt, że jest tak wielu ludzi dobrej woli nieszczędzących swojej ofiarności. Jestem wdzięczna, że pomimo dzielącej nas odległości również mogę być częścią tych szlachetnych działań” – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda zwracając się do uczestników rocznicowej uroczystości. 

List przesłał również ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski, który z uwagi na inne obowiązki także nie mógł osobiście uczestniczyć w ceremonii. “Wszystkim zaangażowanym w funkcjonowanie fundacji przesyłam serdeczne życzenia dalszych sukcesów w tej szlachetnej pracy. Mam nadzieje, że jubileuszowe obchody dostarczą wielu niezapomnianych przeżyć i wzruszeń” – napisał ambasador Krzysztof Szczerski. 

Gratulacje w formie listu przesłał także nowojorski radny Robert Holden. “Z ogromną dumą i serdeczną wdzięcznością przyłączam się do wspólnego świętowania 25. lecia Children’s Smile Foundation. Ten niezwykły kamień milowy jest świadectwem niezachwianego poświęcenia i pełnych współczucia wysiłków wszystkich osób zaangażowanych w tę szlachetną sprawę – podkreślił amerykański polityk. – Przez ćwierć wieku Fundacja niestrudzenie pracowała, aby zapewnić pomoc, wsparcie i możliwość rozwoju tym, którzy tego najbardziej potrzebują, dbając o to, aby żadne dziecko nie pozostawało w tyle” – dodał radny Robert Holden zachęcając jednocześnie wszystkich do kontynuowania działalności charytatywnej i zaangażowania się w działalność polonijnej organizacji. “Razem możemy sprawić, że Children’s Smile Foundation nadal będzie przynosić radość i nadzieję jeszcze większej liczbie dzieci, które nie mogą sobie same pomóc” – dodał na zakończenie nowojorski polityk. 

SłONECZNE ODZNACZENIE

“Order Uśmiechu to jedyne na świecie odznaczenie międzynarodowe przyznawane dorosłym wyłącznie na pisemny wniosek dzieci za obronę praw dziecka oraz okazywane dzieciom serce, przyjaźń, dobroć i cierpliwość” – czytamy w liście gratulacyjnym przesłanym przez Międzynarodową Kapitułę do dr Joanny Lis. “Order Uśmiechu jest praktyczną realizacją korczakowskiej idei upodmiotowienia dziecka i nadania mu prawa do wyrażania własnego zdania, nawet – idąc dalej – do oceny pracy ważnych dla dzieci osób dorosłych” – dodał w piśmie dr Marek Michalak, kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Dzięki wielu prośbom wystosowanym przez polonijne dzieci, jego kolejną Damą została dr Joanna Lis. Jeden z listów został w trakcie uroczystości zaprezentowany przez jego autorkę Alicję Gwóźdź. Niestety laureatka “najsłoneczniejszego z odznaczeń” z uwagi na chorobę i pobyt w szpitalu nie mogła osobiście uczestniczyć w ceremonii. Dlatego też order w jej imieniu odebrały jej dzieci i wnuczęta. Order Uśmiechu wręczył im jego Kawaler Krzysztof Rostek, który podobnym odznaczeniem został uhonorowany w 2004 roku. Oczywiście wszystko odbyło się z zachowaniem specjalnego ceremoniału – był Herold oraz grupa dzieci w strojach krakowskich, była też przysięga i sok z cytryny, który musieli wypić reprezentanci Damy Orderu Uśmiechu odbierający odznaczenie. Dr Joanna Lis była bardzo wzruszona faktem odznaczenia jej tak wyjątkowym orderem. Przesłała nawet film, w którym wyraziła smutek z powodu swojej nieobecności na jubileuszu Children’s Smile Foundation oraz podziękowania za honorowe wyróżnienie, które ma dla niej szczególne znaczenie, bo jak podkreśliła, zawsze towarzyszyło jej motto: “Uśmiech dziecka jest zapłatą za wszystko”. Order Uśmiechu jest teraz uosobieniem tej maksymy i jej postawy życiowej. Wyraziła też nadzieję na szybkie spotkanie w jej gabinecie. “Przed moim odejściem na emeryturę zrobimy tam wielkie pożegnanie” – dodała na zakończenie dr Joanna Lis. 

MISJA FUNDACJI 

Głównym celem założonej w 1999 r. fundacji jest niesienie pomoc dzieciom chorym i znajdującym się w niekorzystnej sytuacji życiowej. Realizacja tej misji możliwa jest dzięki pracy wielu wolontariuszy oraz wsparciu hojnych darczyńców i sponsorów. Każdego roku Children’s Smile Foundation przekazuje około 200 tys. dolarów na rzecz potrzebujących dzieci. Pod wielkim wrażeniem jej wieloletniej działalności jest konsul generalny Adrian Kubicki, który stwierdził, że efekty jej pracy i aktywności są dziełem poświęcenia się najbardziej potrzebującym, czyli dzieciom, które nie mogą się same obronić, ani same o siebie zadbać. “Fundacja ta jest pięknym darem Polonii dla społeczeństwa polskiego, nowojorskiego i amerykańskiego i pokazuje to co jest najpiękniejsze w nas Polakach, miłość do rodziny i wielką troskę o wychowywanie dzieci. Jest esencją tego co jest najlepsze w naszej społeczności” – podkreślił dyplomata. Konsul generalny mówiąc o misji fundacji zwrócił uwagę, że bardzo ważnym jej aspektem, prócz pomocy dzieciom chorym, jest dostrzegane i dbanie o problemy dnia codziennego jak głód i ubóstwo, które dotykają najmłodszych nie tylko w krajach Trzeciego Świata, ale również w państwach rozwiniętych, jak chociażby Polska czy Stany Zjednoczone. “Statystyki pokazują, że wiele dzieci potrzebuje wsparcia, że nie ma równego startu życiowego ze swoimi rówieśnikami. Myślę, że w każdej nowojorskiej publicznej szkole jak i prawdopodobnie w każdej publicznej szkole w Polsce są takie dzieci. Siedzą w jednej ławce z rówieśnikami z rodzin lepiej sytuowanych i często nie da się ich poznać ani po wyglądzie, ani po wyrazie twarzy, ani też po ubiorze, a jednak wieczorami te dzieci nie mają co jeść. Musimy na to zwracać uwagę i wyszukiwać tych, którym taka pomoc jest potrzebna podobnie jak dzieciom wykluczonym w inny sposób, czy to poprzez chorobę czy też brak rodziny. Ta fundacja to dostrzega i to jest jej najwspanialsze dzieło” – zaznaczył Adrian Kubicki. Konsul generalny dodał, że jest to dla niego bardzo wzruszające bo jako ojciec dwóch dziewczynek nie wyobraża sobie, jakby mogło wyglądać ich życie bez rodzicielskiej troski i możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb. “Dlatego potrafię sobie wyobrazić przez co przechodzą rodziny, które z takimi problemami muszą się borykać” – stwierdził dyplomata. Przy okazji życzył Fundacji Uśmiech Dziecka dalszego rozwoju, bowiem jak zaznaczył jest coraz więcej nowych zagrożeń, z którymi najmłodsi muszą się mierzyć i borykać. “Mam nadzieję, że to zaangażowanie i okazywana pomoc potrzebującym będzie nadal kontynuowana bo jest to jedno z najpiękniejszych dzieł jakie powstały i do dzisiaj działają w Polonii” – dodał Adrian Kubicki. 

PR Children’s Smile Foundation

Ostatnie wiadomości

Jubileuszowe wyróżnienie dla Children’s Smile Foundation

Polonijna Fundacja Uśmiech Dziecka znów okazała się bezkonkurencyjna w dzielnicy, w której mieści się jej siedziba. Nagroda…

Nowe fundusze w Children’s Smile Foundation

Fundacja Uśmiech Dziecka uruchomiła dwa nowe fundusze. Jeden związany jest z pomocą dla osieroconego kilka miesięcy temu…

Walentynkowy “Uśmiech Dziecka”

"Jestem dumny i jest mi bardzo przyjemnie, że mogę z tą fundacją być tak blisko i przez…